40 DAGAR PÅ EN BÄNK I BERLIN

 ”Väggen närmar sig millimeter för millimeter. För att jag inte ska gå in i den behöver jag hitta Bänken. Det enda jag vet är att den finns i Berlin …”

I boken 40 dagar på en Bänk i Berlin – ett tidsdokument har Louise Halvardsson sammanställt texterna och fotografierna som kom till under hennes 40 dagar långa performance i Berlin i samband med att hon fyllde 40.

Recensioner:
Halvardssons sätt att skriva är sårbart och genuint. Vi kommer själsligt nära och kroppsligt inpå. Och de tillhörande bilderna får mig dessutom att tappa tid och rum. Många gånger känns det som att det är JAG som sitter där på bänken i Berlin och tittar.
– Tankar om litteratur

Vilken fantastiskt söt, rolig och intressant liten bok! Jag blir glad av att läsa att någon ens kan få för sig att göra såna här saker, och reflektera över sitt och andras liv. Jag önskar jag kommit på det och fixat att göra det själv! Det var väldigt trevligt att få läsa en bok om något helt annat än vad 99% av alla böcker handlar om idag. När jag skriver detta har det gått några dagar sen jag läste ut den. Men jag har tänkt på bokens innehåll och Louise vartenda dag sen dess/…/Människor som väljer andra liv än de traditionella är mycket intressantare att läsa om!
– Böckerna vi läser

Jag tycker att boken har en lågmäld humor, har tillräckligt mycket självironi, men har ändå djup och är omväxlande trots 40x samma rutin.
Och samma sak med bilderna sen … nya vinklar varje dag. Jag gapskrattade när jag såg bilden med mössan över ögonen. Beskrivningarna om möten och icke-möten är så klockrena, att jag nästan kände mig sitta där själv.
Så det var ren njutning att läsa den (har redan lånat ut den vidare)

– Wollfrans & Fräns

Livet berikas även av de betraktelser Lousie gör och tankarna de väcker. Boken har ett meditativt stämningsläge, allt rullar på i lugn takt trots vissa avbrott och störningar. /…/ i stort sett är boken välskriven och manar ibland till eftertanke.
– Elisabeth Brännström, BTJ

Kommer ålderskriserna utifrån eller inifrån? Med andra ord, är det samhällets strukturer som hatar oss och vill att vi ska få komplex över tidens förfall? Halvardsson färgar sitt hår neonrosa – också det kräver guts – och eftersom boken är en bearbetning av en fyrtioårskris kunde hon ha låtit denna kris ta större plats.  
– Björn Kohlström, Bernur

Efter nio år i Göteborg blev Louise bostadslös och var nära att gå in i väggen. Hon åkte till Berlin och satte sig på en bänk: 40 dagar i rad, 40 minuter om dagen, samma tid och samma plats.

40 dagar på en Bänk i Berlin är ett performanceverk som handlar om att observera och bli observerad och inte minst om att förhålla sig till regler. Ingenting fick Louise göra på bänken och bara prata om hon blev tilltalad. Det dröjde dock inte länge förrän förbipasserande erbjöd henne kaffe eller frågade om hon behövde pengar. 

LÄS MER om performance-verket här.

40 dagar på en Bänk i Berlin släpptes på Poesiwerken Publishing i april 2024 och finns där böcker finns, bland annat här.